Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... fumatul in masina de serviciu
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

fumatul in masina de serviciu

Buna ziua
Este interzis fumatul in masina de servici.
Eu cred ca da dar nu am gasit articolul.
Multumesc
Noua dispozitie prevede ca fumatul va fi interzis complet in toate spatiile publice inchise, inclusiv in baruri, discoteci si restaurante, precum si in spatiile inchise de la locul de munca si in locurile de joaca pentru copii.
In speta dv,vehiculul apartine unei persoane private,este utilizat de un numar limitat de persoane si nu intra in categoria vehiculelor pentru care legiutorul sa fi instituit restrictie pentru fumat
ynocentta, utilizator
Fiind vorba de masina de serviciu, daca aceasta este condusa de un sofer (acesta este locul sau de munca), angajat al firmei care detine autoturismul in proprietate, fumatul poate fi considerat interzis. masina fiind un spatiu inchis.
In conditiile in care conduceti singur masina de serviciu (considerata echipament de lucru pus la dispozitie de catre angajator, pentru a se desfasura activitatea zilnica) si in masina nu sunt si alte persoane, se poate considera ca nu exista restrictie la fumat.
Este o diferenta semnificativa intre vehiculul utilizat gen taxi/maxitaxi=transport persoane,care necesita autorizatie.licenta si vehiculul utilizat in scop comercial,transport agenti,transport marfa etc
legea securitatii si sanatatii in munca defineste locul de munca.....masina nu este.....parerea mea.....
Guvernul a publicat un ghid - vezi informatiile aici: www.avocatnet.ro/content/art...
In masina de serviciu fumatul este interzis.